Nie wystarczy, żebyś wiedział, że kolor czerwony i zielony nawzajem się uzupełniają. Nawet jeśli kolory do siebie pasują, wystarczy, że odcień jednego elementu stroju będzie zbyt mocny i będziesz wyglądał jak choinka. Jak odpowiednio dobierać kolory garnituru, koszuli i dodatków.

Męski strój

W męskim stroju kolory muszą być odpowiednio zbalansowane. Dominujące kolory garnituru i koszuli muszą komponować się z kolorami dodatków, takich jak krawat, buty, chusteczka do kieszonki garnituru. Dobre połączenie kolorów świadczy o wyrafinowanym guście mężczyzny.

Baza stroju ? ?płótna?

Wszystko, co na siebie zakładasz ma jakiś kolor. Garnitur jest innego koloru niż oprawki Twoich okularów czy kolor Twoich butów. Duże, widoczne elementy Twojego stroju, jak garnitur i koszula są ?płótnami? ? kolorami, które tworzą bazę dla wszystkich dodatków. To najbardziej widoczne elementy Twojego stroju, które jednak nie zawsze muszą określać Twój styl.

Neutralne kolory bazy

Neutralne kolory takie jak szary garnitur lub biała koszula, kierują uwagę na detale. Kiedy chcesz, żeby inni zauważyli element Twojego stroju, np. nowe okulary lub zegarek, wybierz strój w stonowanych i prostych kolorach. Dla jak najbardziej zbalansowanego wyglądu noś neutralne kolory bazy z kolorowymi akcentami.

Niebieskie kolory bazy

Niebieskie kolory bazy (granatowy garnitur lub jasnoniebieska koszula) to tradycyjne kolory strojów męskich, które dodają Ci młodzieńczego wyglądu. Kolor niebieski jest już odważniejszy niż neutralne kolory bazy, bardziej przyciąga uwagę, ale też łączy się z mniejszą liczbą kolorów. Noś niebieskie kolory bazy połączone z elementami w kolorze brązowym lub ciemnopomarańczowym, żeby uzyskać najciekawszy kontrast.

Kolorowe bazy

Kolorowe bazy (jasno kolorowe/wzorzyste koszule lub kolorowe sportowe marynarki) przyciągają uwagę, ale trudno dobrać do nich dodatki. Nadają się też dużo bardziej na nieoficjalne wyjścia niż do biura. Do stroju w żywych kolorach i wzorach dobierz dodatki w uzupełniających je barwach.

Zanim zaczniesz dobierać dodatki do swojego stroju, zwróć uwagę, jakie kolory są bazowymi barwami Twoich głównych elementów, czyli garnituru i koszuli. Niektóre materiały jak np. tweed mogą mieć jeden kolor przeplatany delikatnymi odcieniami innych kolorów (np. niebieskiego). Do takiego garnituru najlepiej będą pasowały dodatki w odcieniach niebieskiego, choć teoretycznie akcenty w każdym kolorze będą się z nim dobrze zgrywać.