Mężczyzna w garniturze to uosobienie klasy i elegancji. Czy to kupione w sklepie czy szyte na miarę powinny być obowiązkowym elementem w każdej męskiej szafie. Poniżej przedstawiamy kilka zaskakujących faktów i ciekawostek, o których mogliście wcześniej nie wiedzieć.

Pionierem i promotorem tego stroju był żyjący w latach 1778-1840 Brytyjczyk George Bryan Brummell. To on wylansował modę na garnitury a liczne historie na jego temat mówią, że potrzebował czasami nawet 5 godzin na ubranie się, zanim stworzył zadowalający go zestaw. Wtedy zamiast krawatu używał apaszki, i to jemu przypisuje się powstanie tego modnego dodatku. Ale dość o historii, przejdźmy do kolejnych ciekawostek.

Według opinii psychologów osoby noszące garnitury wykazują się większą kreatywnością i myśleniem abstrakcyjnym, niż ci noszący jeansy i t-shirty. Osoby w takim stroju są także postrzegane jako zajmujące wysokie stanowisko czy ważną funkcję publiczną. Co ciekawe liczne badania pokazały również, że pracowników call center postrzega się jako osoby, które siedzą w swoich boksach ubrane w garnitur, a panie w spódnice i koszule. Tak na prawdę w większości nie obowiązuje żadne dress code.

Kolejna ciekawostka mówi, że dobrze dopasowana marynarka to taka, w której możesz wsunąć dłoń pomiędzy swój brzuch a wierzchnie odzienie. A zbyt duża luka między kołnierzykiem a marynarką jest oznaką złego stylu. Inna zasady dotyczą marynarek jednorzędowych a inne dwurzędowych. W przypadku tej pierwszej siadając należy zawsze rozpiąć guzik, jeśli wybierzemy drugą opcje, marynarka powinna cały czas być zapięta. Jeśli zakładasz kamizelkę, jej ostatni guzik można zostawić odpięty. Długość marynarki również wiąże się z ciekawą zasadą, według której powinna ona sięgać przynajmniej do połowy pośladków. Krawaty slim zwane potocznie „śledziami” i ultra wąskie klasy w marynarkach wbrew powszechnej opinii wyszły już z mody. Założenie czarnego garnitury w środowisku biznesowym na spotkanie czy obiad służbowy to wyraz braku gustu i taktu. ten kolor jest zarezerwowany tylko na wieczór.

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że kolor garnituru oraz fakt czy guziki są rozpięte czy zapięte może zdradzać naszą niewiedzę na temat mody. Warto więc zapamiętać te ciekawostki i starać się przestrzegać pewnych zasad.